Sign in RomPortal Forum Sign in | Join | Help

Naturalizare N400

Last post 10-01-2009, 08:14 AM by AdrianaLo. 200 replies.
Page 4 of 5 (201 items)   < Previous 1 2 3 4 5 Next >
Sort Posts: Previous Next
  •  02-03-2009, 04:19 PM 79118 in reply to 78998

Re: Naturalizare N400

fratilor i-am sunat si mi s-au luat toate datele inca odata si alte intrebari iar l-a sfarsit au zis ca am sa primesc un raspuns in maxim 45 de zile. I-am spus doamnei ca 45 de zile e o leaca prea tarziu pentru mine avand in vedere ca interviul e in 16 martie dar asta e.

o sa va ti la curent.

•  02-08-2009, 01:18 AM 79202 in reply to 77550

bonepaula:
    Mi-a cerut apoi dovezi ca mariajul inca exista si ca locuim impreuna. Deci, DA, au trebuit dovezile relatiei din nou. Se pare ca au schimbat intr-adevar regulile. I-am dat sacosa de dovezi, le-a pus in dosar (woooow ce dosaroi gros am) si gata. Nu mi-a cerut absolut nici o alta hartie de pe document check list. 

I s-a mai cerut altcuiva dovezi ale relatiei la interviul pt cetatenie? 

Mi se pare aberant sa ma scotoceasca astia de dovezi din nou dupa ce le-am trimis pachetul de documente anul trecut!  Angry 

Ma pregatesc sa aplic de cetatenie, dar dupa ce mi-au trimis GC-ul permanent anul trecut am aruncat o gramada de documente, ca doar nu era sa fac colectie la facturi si altele. Acum nici nu stiu ce sa la trimit in afara de mortgage, insurance, cars, taxes, facturi de pe ultima luna (daca nu le-o fi aruncat sotul si pe alea)...poze? din nou????  ce altceva sa le mai trimit? ...nici colectie la facturi de la vacante n-am facut, am aruncat tot Sad

Live Free or Die.
  •  02-08-2009, 01:42 AM 79203 in reply to 79202

Oricum trebuie sa le trimiti cu aplicatia N-400, asa cum ai trimis si cu I-751. Si-apoi iti cer sa le duci DIN NOU si la interviu. Is nebuni la cap!!!!

http://www.uscis.gov/files/article/M-476.pdf

Paginile 48-49. Document checklist

Life is full of dreams.If you don't dream ...go to sleep.
  •  02-08-2009, 08:20 AM 79204 in reply to 79203

fetelor, atita timp cit aplicati pt cetatenie in baza casatoriei trebuie sa duceti dovezi ale relatiei, si mi se pare normal. Daca nu vreati sa duceti dovezi ale relatiei, sau in alte cazuri oamenii sint separati, divortati, atunci se merge pe cetatenie dupa 5 ani.

Din fericire la tine, arissa, nu-i vorba de asa ceva, si din ce-ai enumerat ai suficiente dovezi ale relatiei. Vezi ca ai poze din concediu (pe forum), si da vor mai ales facturi noi. Printeaza un bank statement, health insurance (ambele carduri), poate check cu care ati platit tuition. Mai nou nu mai intervieveaza ambii parteneri, dar inainte o faceau. Oricum e bine ca sotul sa vina cu tine, si fiti convinsi ca sinteti studiati. Daca nu ai facturi, mai asteapta o luna si trimite dosarul atunci, e perfect legal, nu exista o limita pina cind poti depune N-400. Succes.

•  02-08-2009, 11:57 AM 79206 in reply to 79204

Vai, milvioara, eu iti dau dreptate ca la cetatenie pe baza casatoriei sa aibe dreptul sa ceara dovezi...dar de unde sa le mai tot scot? ca doar daca schimb barbatul fac dovezi noi LOL, altfel sunt tot aceleasi care le-am trimis anul trecut. 

Anyway, am citit mai bine check list aia si vad ca acolo scrie doar de taxes, mortgage, si altele care stiu sigur ca le am. No problem there. Cred ca am sa astept un pic pana vin facturi, al naibii cand te astepti mai putin vin toate deodata, si cand ai nevoie de ele...ia-le de unde nu-s.   Si poate sa ne studieze cat or vrea, ca de pupacit in public nu ma apuc de dragul lor Big Smile

Live Free or Die.
  •  02-08-2009, 01:26 PM 79207 in reply to 79206

arissa, trimite N-400 cu ce ai, e suficient. Pina la interviu mai aduni si alte dovezi, is ei destul de buni psihologi, si cind sint dovezi ca ale tale, nu fac ei exces de zel sa-ti demonstreze ce nu-i asa.
  •  02-08-2009, 05:50 PM 79209 in reply to 79207

Arissa,

Nu te complica tare mult. Eu am trimis numai ce era la document checklist. Si dupa cum vezi nu cer nimic iesit din comun..... ca toata lumea are in orice moment un lease sau mortgage, daca esti casatorita inseamna ca ai certificatul de casatorie, daca ati facut taxele impreuna ala nu e document de aruncat si trebuie sa il ai..... si tot asa. Nu trimite nici o poza, nimic.... Astea sunt mai degraba dovezi cum ca inca sunteti impreuna dupa 3 ani.... nu ca relatia e pe bune asa cum cereau la inceput. 

Mie la interviu mi-au cerut sa vin cu documentele in original: certificat de casatorie, pasaportul, GC-ul...... ca tot ce le trimisesem cu I-751 era copie. Dar nu s-a uitat nimeni pe nimic.  Cred ca am scris unde mai devreme tot pe acest topic.

Failure is Never quite as frightening as Regret!
  •  02-08-2009, 07:53 PM 79210 in reply to 79209

Multumesc de raspunsuri. Am tot ce cer ei pe acel document checklist. Dar am sa astept cred ca vreo luna si ceva sa trimit toate astea, avand in vedere ca nu-i graba mare si nu ma da nimeni afara din tara. Am vreo cateva vacante planuite si nu vreau sa ma cheme astia la fingerprints (AGAIN?!?!?!?!?!? ) tocmai cand mi-e lumea mai draga. Dar am citit tot topicul si vad ca nu-i chiar tragedie la cetatenia asta. phewww.
    Live Free or Die.
  •  02-20-2009, 05:41 AM 79367 in reply to 79210

Am avut si eu ultimul interviu ptr cetatenie pe 15 ianuarie. Mi s-a spus ca o sa primesc instiintare cu data ceremoniei de naturalizare.

Are cineva idee cam la cat timp dupa  interviu are loc ceremonia? Unde pot suna sa aflu amanunte? Multzam.

•  02-20-2009, 06:36 AM 79368 in reply to 79367

Felicitari!

Eu am primit instiintarea acasa cam dupa o saptamana, si ma chemau la interviu cam in 2 saptamani. 

•  02-20-2009, 10:26 AM 79369 in reply to 79367

cryssa28:

Am avut si eu ultimul interviu ptr cetatenie pe 15 ianuarie. Mi s-a spus ca o sa primesc instiintare cu data ceremoniei de naturalizare.

Are cineva idee cam la cat timp dupa  interviu are loc ceremonia? Unde pot suna sa aflu amanunte? Multzam.

Nu exista o regula si nu am auzit de nici-un numar unde sa poti suna sa afli amanunte. In general ceremonia are loc la circa o luna dupa interviu.

The only real security in life is to be very good at what you do.
  •  02-20-2009, 09:20 PM 79378 in reply to 79369

Mersi frumos.

Dupa interviu am intrebat ofiterul de imigrari si mi-a spus ca in 2 sapt -1 luna ar trebui sa primesc scrisoare cu amanunte despre ceremonie.

Sunt cam nerabdatoare...lol...ca mi-a expirat pasaportul romanesc.

•  02-27-2009, 09:20 PM 79471 in reply to 79378

Am primit Notice of Naturalization Oath Ceremony si am si eu o intrebare: Cand se poate aplica ptr pasaport? E adevarat ca se poate aplica dupa ceremonie? Daca da, ce acte ar trebui sa am cu mine?
  •  02-27-2009, 11:01 PM 79472 in reply to 79471

cryssa28:
    Am primit Notice of Naturalization Oath Ceremony si am si eu o intrebare: Cand se poate aplica ptr pasaport? E adevarat ca se poate aplica dupa ceremonie? Daca da, ce acte ar trebui sa am cu mine?

Poti aplica in clipa in care ai certificatul de naturalizare in mana, deci da, poti aplica dupa ceremonie. Certificatul de naturalizare iti trebui, si va trebui sa il trimiti cu aplicatia in original. Il vei primi inapi intr-un plic separat de pasaport.

Nu uita ca incepand de anul trecut poti aplica si pt passport card, care este de dimensiunea unui credit card, similar cu green cardul, de poti sa il ti in portmoneu foarte usor si nu este nevoie sa porti pasaportul cu tine peste tot. Passport Cardul nu este bun decat pt a trece granita terestra si marina (deci sa treci in Canada sau Mexic cu masina, daca mergi cu avionul trebuie sa ai pasaportul clasic cu tine). Deasemenea este bun la ati demonstra statutul de cetatean.

Si nu uita sa mergi la Social Security Administration sa iti updatezi informatia ca acum esti cetatean american (va trebui sa ai cu tine fie pasaportul fie certificatul de naturalizare).

•  02-28-2009, 01:07 AM 79473 in reply to 79472

Multumesc foarte mult, Alien. Foarte valoroase informatiile.

Numai bine!

•  02-28-2009, 04:34 PM 79481 in reply to 79473

Ooooohhhh, s-ar putea sa fiu in incurcatura, avand in vedere cele expuse mai sus, si anume ca sunt necesare dovezi ale relatiei. Eu am trimis actele insa cu exceptia acestor dovezi, trimise anterior (cum spunea si Arissa).

Ei bine, vom trai si vom vedea.

Felicitari tuturor celor ce au obtinut cetatenia intre timp!

•  03-08-2009, 03:25 PM 79561 in reply to 79481

Revin cu o nelamurire. Pe documentul ala cu link-ul dat de Paula, la Document Checklist e scris asa:

4. Documents referring to you and your spouse:

• Tax returns, bank accounts, leases, mortgages, or birth certificates of children, OR

• Internal Revenue Service (IRS)-certified copies of the income tax forms that you both filed for the past three years, OR

• An IRS tax return transcript for the last three years. 

Vad eu bine "OR-urile" alea? Unde in alta parte scrie ca trebuie sa trimit alte proof of relationship? Daca le trimit copii dupa taxele din ultimii 3 ani (de parca nu le-am mai trimis odata), dar cu anul acesta adaugat...de ce trebuie sa le trimit si altele? 

Contraziceti-ma daca n-am dreptate...ca eu USCIS-ului nu vreau sa-i trimit mai mult decat cere, uite asa Smile.  N-am nici o graba sa devin cetatean, dar ca principiu n-ar trebui sa ceara altceva daca pe checklist al lor scrie clar ca e OR ! 

Live Free or Die.
  •  03-08-2009, 06:40 PM 79562 in reply to 79561

Dovezile relatiei ti le vor cere oricum la interviu. Pt ca ceri naturalizare in baza casatoriei cu cetatean american(adica la 3 ani de la GC si nu la 5), trebuie dovedita casatoria. Acum, daca tu vrei sa primesti "request for more evidence", nu le trimite LOLDevil Stiu ca ma iubesti. Big Smile

Life is full of dreams.If you don't dream ...go to sleep.
  •  03-08-2009, 07:20 PM 79563 in reply to 79562

OK, dovezi se cer la interviu (sa ajung acolo, si mai vedem) ...dar vreau sa vad negru pe alb unde scrie pe instructiuni ca trebuie sa trimit ACUM, la aplicare, dovezi. Sau voi le-ati trimis ca asa ati auzit ca se face?  Sunt OK cu 'request for more evidence', daca e necesar, dar doar asa sa le trimit inainte ca deh ...poate-poate pica intr-o zi de primavara cu noroc sub soare la USCIS, nu-mi vine. Stiu ca sentimentul de iubire e reciproc. Big Smile 

Si da, chiar daca cer naturalizare in baza casatoriei cu cetatean american...tot acolo pe checklist scrie: "If you are applying for naturalization on the basis of marriage to a U.S. citizen, send the following FOUR items: " ...iar la # 4 e 'OR' si 'OR'. Poate-s eu mai picky azi, dar nu vad nicaieri unde scrie "AND". Deci, de ce as trimite in plus?  

Live Free or Die.
  •  03-08-2009, 08:11 PM 79564 in reply to 79563

arissa, ceea ce spui tu e corect. DAR, uita-te la ce spune OR, and OR. Uite mai jos

1. Documents referring to you and your spouse:
      • Tax returns, bank accounts, leases, mortgages, or birth certificates of children, or
      • Internal Revenue Service (IRS) - certified copies of the income tax forms that you both filed for the past three years, or
      • An IRS tax return transcript for the last three years.
      Deci documents referring tp you and your spouse. Care? Tax returns, bank accounts, mortgages, birth certificate of children. Ori eu cred ca astea-s dovezi ale relatiei. Sa mai mentionez ca vor tax returns pe ultimii 3 ani?
    2. Acum referitor la cei doi OR.
    3. Unii nu au patrat copii dupa tax return, si atunci le se cere copii certificate ale tax returns, adica copii dupa documentele trimise la IRS. OR, IRS poate sa-ti dea o dovada/scrisoare in care sa spuna ca ati deus tax return in ultimii 3 ani si ati filed impreuna.
    4. Deci nu se refarea la faptul ca le poti trimite DOAR "certified copies of income tax forms", OR "tax return transcript".
    In concluzie, trebuie trimise dovezi, atita doar ca in stadiul asta nu mai mergi cu poze, ca la adjustment of status.
  •  03-09-2009, 03:03 PM 79577 in reply to 79564

Milvioara, multumesc de raspuns. Well, eu-s mai incapatanata de fire, si l-am pus pe sotul meu sa citeasca si el paragraful respectiv (ca deh, am zis ca nu vorbesc eu engleza indeajuns), si dupa el...e OR sau OR cum intelesem eu initial. Adica ori le trimiti 'tax returns, bank accounts, etc' OR certified copies de la IRS OR transcripts de la IRS . Nu e una si cealalta. So, azi dimineata, am sunat la INS si dupa ce am stat si am asteptat de mi se lungisera urechile la telefon, si madam aia de la telefon raspunsese asa un pic ofticata (adica am tupeu sa o sun pe 800 number)...am intrebat scurt...cum sta treaba...si mi-a confirmat dupa cum banuisem. Ori trimit una ori cealalta...nu toate. Ei se uita la dosar pe ansamblu, cu tot ce am aplicat si in trecut, cica. Si daca nu corespunde ceva ma intreaba de 'request for more evidence'. Nu prea am eu 100% incredere in ce zicea tanti aia acolo, dar anyway.....am cerut un transcript de la IRS si il trimit numai pe ala. Iete asa, ca de trimis din nou mortgage, bank accounts, si tot maldarul, nu vreau. Why? iete ca nu vreau eu, mi s-a pus pata pe ei. Smile. Cum am zis, n-am nici o graba sa aplic pt cetatenie, so am sa trimit cand vine transcriptul ala in cateva zile, chiar daca as putea trimite acum...Am sa scriu pe forum, cand oi avea un raspuns de la ei and so on... 
    Live Free or Die.
  •  03-12-2009, 05:30 AM 79605 in reply to 79118

Salutari

Sint noua pe forum, de-abea acum l-am gasit si ma bucur, deoarece am o intrebare foarte importanta, si nu imi pot permite avocat . Sint permenet resident din 2000, dar nu am facut inca aplicatia pt cetatenie. Acum pasaportu meu romanesc a expirat, si am greutati mari sa-mi iau pe cel pt romanian citizen with permanent residency in US ( mi se cere sa imi inscriu casatoria si divortul in Romania , i-am trimis imputernicire tatalui, dar nu a mers pt ca au zis ca am nevoie de Apostila , etc ) M-am gandit ca mai bine imi iau cetatenia decit sa alerg ca nebuna dupa acte , cheltuiesc sute de dolari si nimic nu se rezolva.

Problema pe care o am este urmatoarea. Am datorie la IRS de citiva ani in urma, nu pra mult, dar platesc lunar. Este acesta motiv pt a-mi refuza petitia de cetatenie? Trebuie sa astept pina termin de platit, sau pot sa le explic cum ca am payment plan?

Mersi mult

D.

•  03-12-2009, 09:50 AM 79609 in reply to 79605

Poti sa le explici si foarte probabil te vor intelege. Nu esti nici prima nici ultima care are datorii la IRS. Unul din criteriile de acordare, este ca trebuie sa demostrezi ca esti o persoana de "caracter/moral bun".

Cat despre plati, vezi ca si cetatenia americana te va costa "sute de dolari".

•  03-12-2009, 08:54 PM 79616 in reply to 79609

Mersi mult Alien  :) Sper sa ma aprobe, dar daca nu, macar am incercat. Pentru ca mai bine cheltui bani sa-mi iau cetatenia,  decat sa-i platesc pe apostile si notari si scrisori urgente in Romania. Cartea mea de permanent resident o sa expire in 2010 , asa ca oricum trebuie sa aplic la Cetatenie, ca nu se merita sa platesc fee-urile de re-inoire.

Btw, n-am inapoi in Romania de cand am plecat in 1996 Indifferent

•  03-18-2009, 07:36 AM 79666 in reply to 79616

dragilor, interviul pe care l-am avut pe data de 16 martie a decurs ok. flag

merita sa mentionez ca din punctul meu de vedere a fost foarte serios si daca nu stii engleza nu ai nici o sansa. am rugat-o pe doamna ofiter sa-mi lase sotul innauntru ca avem sa o intrebam ceva. cand a auzit de ce putina vreme is rezidenta a fost cam reticenta si mi-a spus ca sotul meu nu are voie sa ma ajute. i-am spus ca stiu. doamna s-a schimbat radical cand a inceput sa puna intrebari si a vazut ca nu am venit acolo la plimbare/. voiam sa spun cu asta ca, sotul meu care a devenit cetatean in 1988 a spus ca nu se compara interviurile. pe vremea aceea era aproape o formalitate.

nu sunt inca cetatean pentru ca juramantul l-am amanat cat de mult am putut. inca nu sunt sigura cat a fost posibil dar ofiterul mi-a promis ca incearca cat mai aproape de 6 luni. i-am explicat ca nu pot veni in 2 luni cat preconizeaza ei, ca plec in romania si stau pana la 6 luni daca e nevoie.

oricum va mai sunt datoare cu mii de multumiri si de data asta. astea adaugate la multumirile pentru cei aproape 5 ani de sprijin in completarea tonelor de hartoage. experientele voastre mi-au usurat viata si mi-au economisit banii pe care altfel i-as fi dat pe un avocat care ar fi facut acelasi lucru.

multumesc romportal

•  03-18-2009, 12:35 PM 79669 in reply to 79666

daca mai asteptam vreo ora va scriam un pic alta poveste.

m-a sunat ofiterul care mi-a luat interviul si a vrut sa afle cand plec in romania ca incearca sa ma programeze la interviu acuma fiindca nu poate amana mai mult de 2 luni.

dar i-am pus alta intrebare si nu a stiut sa-mi raspunda pe loc si a zis ca revine;

daca imi iau green cardul la juramant, degeaba aplic eu imediat pentru pasaport ca imi ia o luna in regim de urgenta si eu nu am atata timp.

intrebarea mea pentru ea si pentru voi este urmatoarea: la iesire din state nu ai nevoie si de green card pe langa pasaportul romanesc? eu am fost deja afara de 2 ori dar nu-mi mai amintesc. teoretic, pasaportul nu arata ca eu is legal ci trebuie dovada.

multumesc

•  03-18-2009, 12:42 PM 79670 in reply to 79669

In primul rand, pasaportul la urgenta mie unuia mi-a venit intr-o saptamana (5 zile mai exact).

In al doilea rand, daca ai pasaport romanesc valabil, poti sa iei certificatul de naturalizare cu tine ca sa faci dovada cetateniei.

Deci daca te poate programa imediat, mergi fara nici-o problema.

Ca rezident permanent trebuie sa ai green cardul cu tine la iesire si intrare.

Daca mergi la juramant, si nu vrei sa te risti aplicand pt pasaport, nu o face, pt ca trebuie sa trimiti certificatul de naturalizare in original si ramai fara dovada pana cand iti vine inapoi.

•  03-18-2009, 01:09 PM 79672 in reply to 79670

Exact cum zice si Alien. Lasa-l sa te programeze imediat la juramant, si pleci din tara cu pasaportul romanesc si cu certificatul de naturalizare. Si nu va fi nici o problema. BTW, cand ai biletul de avion!?

Ah.....si Felicitari!! Party!!!

•  03-18-2009, 03:08 PM 79676 in reply to 79672

ok, asta n-am stiut. deci pot iesi cu certificatul de naturalizare. multumesc.

initial am retinut bilet pe 27 dar deja l-am anulat ca azi trebuia sa-l platesc. mai vad in functie de acte si de starea de sanatate a mamei.

•  03-26-2009, 01:56 PM 79781 in reply to 77495

Fuzzy:

bonepaula:
    Stiam ca poza apare pe certificat asa ca am avut grija sa ies ok in ea. Wink

Stii..... puteai sa-mi zici si mie. AngryEu n-am stiut si am facut-o in graba, intre 2 cursuri ca numai nu mai ajungeam la fotograf. E ok, dar se putea si mai bine.

Puteti sa va faceti acasa pozele de pasaport. Puneti sotul sa va faca o poza cu camera digitala, fondul sa fie un perete alb, si download aici: 

http://www.epassportphoto.com/

Daca aveti printer bun acasa sa scoateti poze cu el, printezi acasa, daca nu, le puneti pe snapfish si  le trimiteti la print la walgreen. Fara stres si fara nervi. Wink

•  03-26-2009, 03:08 PM 79783 in reply to 79781

Prea multa bataie de cap. La orice Kinkos se pot face si nu costa cine stie cat si dureaza cateva minute.
  •  03-26-2009, 06:20 PM 79788 in reply to 79783

N-am zis ca nu se face la Kinkos, Walgreens, CVS sau oricare alt magazin echipat cu foto studio. Dar acasa ti le faci cum vrei, pana le nimeresti cu machiajul, cu zambetul, cu lumina, cum le vrei. Normal ca la Kinkos ti le face rapid, nu-i chiar minute, dar tot rapid intr-un fel . Dar la Kinkos, te pune cu spatele la zid, nici n-ai timp sa te uiti in oglinda, sa-ti dai parul intr-o parte, sa zambesti ca ti-a si facut poza. Si dupa aceea cu candoare te intreaba daca-i OK, si ce-i zici? Nu-i OK ca nici rasuflarea nu mi-am luat-o si tu deja mi-ai facut poza? Zic de facut acasa cand ai timp la dispozitie. 
  •  03-30-2009, 08:34 PM 79823 in reply to 79676

nu am primit nici un raspuns de la homeland desi au spus ca o sa am juramantul in 2-3 saptamani. mi-am luat bilet luni 02.

nu am idee ce o sa fie cu cetatenia dar imi pare rau de cele 600 si ceva de dolari cheltuiti si de inca 600 in plus platite pe cele 2 bilete care intre timp s-au scumpit.

stiti voi de altcineva care nu s-a prezentat la juramant?

•  03-30-2009, 09:22 PM 79825 in reply to 79823

Cand iti vine programarea acasa iti dau instructiuni cum sa procedezi daca nu te poti prezenta in ziua respectiva. Nu mai tin minte daca e un nr de tel, sau daca trebuie sa returnezi programarea la o adresa. Stiu ca la juramantul meu, 7 oameni din vreo 400 cati au fost programati nu s-au prezentat.
  •  03-31-2009, 02:12 AM 79831 in reply to 79823

Daca nu contactezi CISul sa iti reprogramezi juramantul pierzi toata aplicatia si se considera ca ai abandonat procesul, urmand sa iei totul de la inceput.

•  05-02-2009, 03:14 PM 80084 in reply to 79831

Revin cu un update:

Azi am primit invitatia la interviu pt 9 iunie. USCIS a primit pachetul pe 27 Martie, si interviul va fi pe 9 Iunie. In total 2 luni si jumatate pt procesarea unui dosar de cetatenie aici in the middle of nowhere.

Referitor la dovezile de care intrebam mai sus: nu am trimis nici o dovada initial. Am trimis doar ce era pe lista aia a lor cu OR-urile lor. Am avut de la IRS certified copies dupa taxele din ultimii 3 ani. N-a fost nici o problema. N-am primit nici un RFE, am fost la fingerprints pe 28 Aprile, nimeni n-a mentionat nimic de dovez, etc.

In plicul cu invitatia de interviu, am primit 2 documente. Unul cu invitatia si altul cu un document checklist. Si acolo scrie dupa cum a primit si Paula, de 'proof of marital union and residence'. Presupun ca asta a o noua cerinta dupa noiembrie anul trecut cand s-au schimbat treburile cu interviul.Cred. Pt ca pe acel document checklist  scrie ca e a "general check list", deci presupun o scrisoare standard trimisa la toti, mai nou, care aplica pt cetatenie. 

In concluzie, daca USCIS-ul nu va cere EXPLICIT dovezi ale relatiei cand trimiteti pachetul pt cetatenie, NU le trimiteti. Si sa nu-mi ziceti ca am avut noroc, ca deh a fost unul de la imigrari mai neatent cu dosarul meu.  Scrie negru pe alb, e doar in english. Smile

Live Free or Die.
  •  05-13-2009, 06:12 PM 80159 in reply to 80084

Salutare tuturor, procesul meu de naturalizare a inceput cu stangul oarecum:

Feb 2009 -  trimis aplicatia 

in 3 saptamani mi-a fost returnat plicul. De ce credeti? Uitasem sa semnez aplicatia Rolling Laugh

Martie - retrimis plicul

Aprilie- amprente

Iunie - interviu

Am o rugaminte la cei ce au trecut deja prin noul test: ce intrebari vi s-au pus?

Multumesc si succes tuturor!

•  05-18-2009, 01:46 PM 80192 in reply to 79823

spera70:

nu am primit nici un raspuns de la homeland desi au spus ca o sa am juramantul in 2-3 saptamani. mi-am luat bilet luni 02.

nu am idee ce o sa fie cu cetatenia dar imi pare rau de cele 600 si ceva de dolari cheltuiti si de inca 600 in plus platite pe cele 2 bilete care intre timp s-au scumpit.

stiti voi de altcineva care nu s-a prezentat la juramant?

Da.  Stiu io pa unu care nu s-a dus fenca l-a crezut p-un pretenar, care i-ar fi zis ca juramantu pentru rromani e unu special, adica te pune sa zici  " Jur ca nu mai fur !!!".

" Am avut revelatia ca in afara de Dumnezeu nu exista adevar" - Petre Tutea

Biserica Ortodoxa Romana Sfanta Treime, Troy, Michigan
  •  05-21-2009, 05:04 PM 80220 in reply to 69874

La multi ani pentru toti cei cu numele Constantin si Elena !
    jocuri
  •  05-22-2009, 09:24 AM 80224 in reply to 80192

multumesc cyberDog. aveam nevoie de lectia ta.  am pus intrebarea asta fiindca asteptam tratamentul acesta special.

alta data daca nu ai nimic de spus mai bine scuteste-ne

nu am putut sa merg la juramant pentru ca a trebuit sa vin urgent in romania unde nu stiu cat o sa stau pentru ca nu stiu cand o sa-mi moara mama. esti satisfacut de raspuns?

•  05-23-2009, 08:00 PM 80230 in reply to 80224

Draga Spera70,

Imi pare extrem de rau pentru necazurile prin care treci.  Postarea mea nu avea absolut nici o legatura cu tine ci a fost doar o gluma menita sa mai inveselasca atmosfera de pe aici. Doar atat...

" Am avut revelatia ca in afara de Dumnezeu nu exista adevar" - Petre Tutea

Biserica Ortodoxa Romana Sfanta Treime, Troy, Michigan
  •  05-24-2009, 12:22 PM 80233 in reply to 80159

geani_23:

Uitasem sa semnez aplicatia Rolling Laugh  LOL Si eu am uitat sa semnez!!!

cei ce au trecut deja prin noul test: ce intrebari vi s-au pus?

Experienta mea:

Noiembrie - trimis aplicatia

Decembrie - amprente

Martie - programarea pt interviu

19 Mai - interviu

4 Iunie - juramantul (asta e in viitor)

La interviu am fost rugata sa citesc intrebarea "Where is the White House?" si sa scriu "The White House is in Washington D.C."

Au fost 10 intrebari, dar nu le mai tin minte pe toate.

1. "When is the last day to file income taxes?"

2. "Who vetoes the bills?"

3. "Who did we fight with during WWII?"

Le voi scrie pe restul daca mi le aduc aminte.

Bafta!

•  06-06-2009, 12:09 AM 80295 in reply to 80233

Mersi mult!
  •  06-09-2009, 08:39 AM 80299 in reply to 80295

Am sa relatez experienta de la interviu ca si asa e fresh:

Interviul a fost foarte lejer, mai mult o conversatie decat un interogatoriu. Mi-a cerut GC, si pasapoartele (ala expirat si cel neexpirat), dupa care m-a pus sa jur ca zic adevarul, si mi-a pus intrebarile din formularul N-400 plus intrebari de verificare a identitatii. M-a intrebat de vacante recente in afara USA, daca au fost mai mult de 6 luni.  Dupa care s-a scuzat pt computer ca-i 'slow', si a luat o foaie cu intrebari pt test.

Eu, mai in gluma mai in serios, am intrebat-o cate pot sa gresesc si sa nu cad testul. Big Smile  Mi-a zis ca dupa ce trec de numarul magic de 6 intrebari sunt safe. Deci mie mi-a pus numai 6 intrebari, nu 10. Dupa intrebarile de interviu, m-a pus sa citesc o intrebare, si sa scriu raspunsul. Dupa care m-a intrebat de sot, cand ne-am casatorit, unde ne-am cunoscut, a mai zis o gluma pe acolo...dupa care am intrebat-o daca e nevoie sa mai dovedesc din nou casatoria. Si mi-a cerut daca am vreun joint bill. Absolut nimic altceva. I-am dat vreo 2 bills de prin 2008, ca sotul s-a trezit recent ca nu mai tine bills in casa, si le-a aruncat pe toate, iar eu m-am trezit la 10 noaptea cu o zi inainte de interviu sa caut documente. Oricum, a fost OK. M-a surprins ca n-a cerut nici macar un original ar unui document, nici pasaportul sau certificatul de nastere al sotul, taxe, etc...absolut nimic altceva. Nu stiu de ce pun pe formular ca trebuie sa vii iar cu teancul de documente, dar ma rog...Si asta a fost marele interviu. Mi-a zis congratulations si sa astept invitatia la ceremonie. 

Intrebarile de la interviu sunt exact ca si cele din carticica care se da la fingerprints appt... Intrebarile mele au fost:

1. What is the supreme law of the land?

2. What is an amendment?

3. Who vetoes the bills?

4. What is the capital of your state?

5. What do we show loyalty to when we say the Pledge of Allegiance?

6. Who did the United States fight in WWII? 

Sper ca ajuta cuiva in viitor, ca eu am terminat cu INS-ul. Smile  Multumesc inca odata celor care au scris despre experientele lor cu procesul de emigrare. flag

Live Free or Die.
  •  06-18-2009, 03:51 PM 80326 in reply to 80299

Am dat si testul de cetatenie.

Reiau perioada de procesare, pt cine are nevoie de referinta pe viitor.

mijlocul lunii martie - trimis plicul (incluzand semnatura initial omisa :D )

mijlocul lunii aprilie- amprente

17 iunie - interviu

23 iunie - juramant

•  07-01-2009, 01:24 AM 80373 in reply to 80230

e ok cyberdog. iarta-ma ca am luat-o atat de personal.

intre timp, singura posibilitate prin care am putut fi ajutata de ofiterul de la interviu (cu prelungirea termenului dintre interviu si juramant) a fost sa  ceara un nou fingerprint deoarece vechiul a expirat, cu toate ca, daca va amintiti, eu nu intelegeam de ce nu m-au chemat la fingerprint inainte de test. oricum se pare ca doamna a fost super draguta si desteapta fiindca, cand a venit scrisoarea de programare la fingerprint eu eram in romania si sotul meu a facut reprogramarea dupa jumatatea lui septembrie cand eu aveam bilet de intoarcere. cum m-am intors acum, am sunat la uscis si am intrebat daca pot merge mai repede la amprente si daca nu cumva e ok fiindca la intrare in state mi-au luat iar amprente la toate degetele si poza. nu stiau ei daca asta poate fi considerata ok asa ca amu ma reprogramez la amprente asap si mai vedem.

•  07-30-2009, 06:03 PM 80549 in reply to 69874

Buna

Am o intrebare legata de completarea  N400.

La partea a 7 a , partea A nu stiu ce sa calculez.

Sunt venita in State prin casatorie cu un cetatean american, deci am 3 ani  si 2 luni de cand sunt in State.

Calculez la partea 7 A si ceilanti aproape 2 ani care am stat in Romania pana m-am casatorit cu sotul? Sau numai calatoriile care le-am facut dupa ce am devenit rezident ?

Multumesc

•  09-30-2009, 08:05 PM 80976 in reply to 80549

Un proaspat cetatean american (jurat vineri cu alti 116) va multumeste din suflet pentru tot sprijinul si ajutorul vostru din acesti 5 ani.

Sunteti niste draguti si Dumnezeu sa va dea inzecit ceea ce oferiti celorlalti.

Multumesc inca odata.

•  09-30-2009, 08:40 PM 80978 in reply to 80976

FELICITARI!!! Bine ai ajuns la capat de drum!Party!!!

Dai de baut?Drinks

•  10-01-2009, 05:42 AM 80980 in reply to 80976

Felicitari.
Page 4 of 5 (201 items)   < Previous 1 2 3 4 5 Next >
View as RSS news feed in XML